реклама 468

Wednesday, March 18, 2009

Едно забавно клипче от Богданов Дол :)

Tuesday, March 17, 2009

80 години от създаването си празнува НЧ “Пробуда” в с. Богданов дол, кметицата на Перник Р. Янакиева подари на читалището телевизор, а зам. министърката на културата Н. Захариева изпрати поздравителна телеграма : Новините от Перник

80 години от създаването си празнува НЧ “Пробуда” в с. Богданов дол, кметицата на Перник Р. Янакиева подари на читалището телевизор, а зам. министърката на културата Н. Захариева изпрати поздравителна телеграма : Новините от Перник - Агенция За Перник

С тържество и концерт на фолклорни състави в събота, 12 юли в село Богданов дол, община Перник бе отбелязана 80-тата годишнина от създаването на “НЧ Пробуда”. С празника читалищните дейци и жителите на селото поздрави кметът на Община Перник Росица Янакиева. Тя подари на читалището телевизор и се ангажира общината да съфинансира ремонта на покрива на читалищната сграда. Поздравителен адрес за годишнината изпрати Надежда Захариева - Заместник министър на културата. “Радостно е, че и днес в благородната и разностранна дейност на читалище “Пробуда” съжителстват фолклорът, жаждата за знания и красота. Нека и вие, като приемници на това наследство, да допринасяте за авторитета на Отечеството, да извисявате българския национален дух и културното сътрудничество с Обединена Европа” - пише Заместник-министър Захариева./РЕКИЦ “Читалища” Перник


Monday, March 16, 2009

Бой на питбули окървави село Богданов Дол

Денят - Бой на питбули окървави село - Стандарт

Перник. Освирепели питбули окървавиха пернишкото село Богданов дол. Породистите четириноги се ръфаха до смърт в нелегални кучешки борби за кефа на стопаните си. Охранени и добре гледани домашни любимци се събраха от цялата страна за двубоите. В най-ожесточената схватка се вкопчиха пернишкият Роки, който е на година и пет месеца, и тригодишният Шахран от Суходол. Екшънът се разигра по време на събора в селото.

Кучкари превърнаха в кървава арена ливадата, на която малко преди това местните направиха възстановка на обичая "Премуз на овце". Четириногите пазачи на стадата също се бориха, но демонстрациите при овчарските кучета спираха при туш. Питбулите обаче се хапеха и давиха до пълна победа пред очите на зяпачите. В тълпата имаше и деца.

Борбите са незаконни и се провеждат въпреки забраната на местната власт. Цяла сутрин вчера кучкарите, дошли от Разлог, Суходол, София и други градове на страната, се местеха от място на място, докато си намерят терен за двубоите. Край на свирепите схватки и екзалтацията на зрителите сложи кметът на селото Кирил Кирилов, който разгони кучетата от поляната. Участниците и публиката упорито отричаха да се събират залози за победители в дуелите. Борбите се правели заради тръпката.


Saturday, March 14, 2009

80 години читалище "Пробуда", с. Богданов дол

Регистър на народните читалища - Календар - 80 години читалище "Пробуда", с. Богданов дол

 80 години читалище "Пробуда", с. Богданов дол
80 години читалище "Пробуда", с. Богданов дол
Отбелязване на 80 години от основаването на Народно читалище "Пробуда" в с. Богданов дол, общ. Перник



Трихинелоза върлува в Пернишко

Врзив от трихинелоза е регистриран в пернишкото село Богданов дол. Болестта е доказана, след като на 34-годишна жена от селото са направени множество изследвания във Висшия военно-медицинския институт в столицага, където тя е постъпила на лечение със сериозни оплаквания и неуспешно проведено преди това домашно лечение.

Първите й оплаквания са от 21 януари, когато се появили болки в мускулите и жената вдигнала внезапно висока температура от 40 градуса. Два дни по-късно тя получила оток на лицето и хемоза на очите. Прегледана е от общопрактикуващ лекар, който й назначил амбулаторно лечение. Състоянието й обаче продължило да се влошава. На 5 февруари е хоспитализирана във Военната болница в столицата. Няколко дни по-късно, след множество изследвания е доказана диагнозата "Трихинелоза", а на пациентката е назначено съответстващо лечение. Месец преди това с подобни на найните оплаквания били съпругът и майката, но те не се обърнали към лекар. При направеното от специалистите на РИОКОЗ – Перник проучване се установява, че семейството ежегодно отглежда по едно прасе за лична консумация. Животното е заклано за Коледните и Новогодишните празници, но проба от месото за изследване не е била давана в РВМС. По данни на заболялата жена, месото било консумирано след термична обработка от 11 човека. Сред тях има и 3 деца, но по сведение от родителите им те са имали оплаквания до момента. При направените проби в паразитологичната лаборатория на РИОКОЗ – Перник е установена високостепенна паразитемия. На семейството е препоръчано унищожаването на останалата част от прасето. На четирима от консумиралите заразеното животно са взети кръвни проби за серологично изследване. Специалистите продължават работата си по случая.


Friday, March 13, 2009

Датски град смята да стане първият "зелен енергиен град" в света

Датски град смята да стане първият "зелен енергиен град" в света

Пристанищно градче Фредериксхаун има амбициите до 2015 г. да бъде захранван изцяло от възобновяеми енергийни източници

Датското пристанищно градче Фредериксхаун (Frederikshavn.dk) има амбициите до 2015 г. да стане първият град на планетата, захранван изцяло от възобновяеми енергийни източници.

Сгушен между китни зелени хълмове в северната част на Дания и протока Категат, този град, където в миналото имаше морска база и където сега живеят 25 хил. души, е решен да извърши за седем години "зелена революция" и да стане витрина на технологиите за чиста енергия и модел за подражание за другите градове по света.

В началото на епохата на зелената енергия в скандинавското кралство едно островче - Самсон, вече проправи пътя и днес е захранвано изцяло от електричество, доставяно от неговите вятърни паркове, и 75% от слънчеви батерии и от биомаса.

Случаят на Фредериксхаун обаче е по-различен, защото неговите планове са по-мащабни. Проектът "Фредериксхаун, енергиен град", подет през 2008 г. от кметството, е много амбициозен, признава Микаел Кау, неговият ръководител.

Сега едва 1/4 от енергията в града идва от алтернативни енергийни източници. Според Кау обаче проектът ще се осъществи благодарение на енергията на вятъра, на слънцето, на биогаза, на битовите и селскостопанските отпадъци.

Предприятия като "Донг енерджи" вече са се включили в него, а това е от жизненоважно значение за неговия успех, смята Кау. Инвестициите, които ще бъдат направени, се оценяват на между 134 и 201 млн. евро. Тези средства са осигурени от частни фирми.

Кметът Ерик Сьоренсен уверява, че целият общински съвет подкрепя идеята. "От огромно значение е всеки да поеме отговорностите си в борбата с глобалното затопляне в един свят, където консумацията на изкопаеми горива застрашава условията на живот".

Според кмета проектът ще създаде работни места в града, съсипан преди десетина години от закриването на корабостроителниците му, оставило без работа 7000 души.

Избран през 2006 г. от най-добрите експерти, Фредериксхаун е смятан за идеалното място да се създаде експериментална лаборатория и да се покаже на света, че е възможно с помощта на съществуващите технологии да се премине за няколко години от потребление на изкопаеми горива към енергия от 100% възобновяеми източници.

Властите на града, които бяха домакини на прочути оратори като бившия американски вицепрезидент Ал Гор, решиха, че трябва да се действа, след като научиха за драматичните перспективи, свързани с климата.

Подкрепата на населението обаче е необходима за успеха на начинанието, подчертава Мари Халгор Нилсен, която отговаря за участието на жителите на града в проекта.


"Хората се питат дали това си струва усилията и искат да знаят дали този проект ще донесе нови работни места или икономически растеж", уточнява тя и допълва, че точно поради тази причина в Дома на околната среда в града е бил организиран дебат по въпроса с природозащитници. Нилсен се надява, че те ще популяризират предимствата на проекта.


Кметът на Хасково избягал от страната?

Кметът на Хасково избягал от страната?



Скандалният кмет на Хасково Георги Иванов е напуснал страната след като е разбрал, че ще му бъде връчено ново обвинение за безстопанственост, предаде bTV.

Иванов е напуснал страната през Граничния пункт Калотина. Кметът е поискал обвинението му да бъде връчено след като се върне от София след пет дни, но той напуснал страната. Ако той не се върне в петдневен срок прокуратурата е ще го обявят за общодържавно и международно издирване. Според запознати и областната управителка на Хасково Райна Йовчева, с която кметът е близък, също е напуснала града.

"Подобно чудо не е ставало в страната. В продължение на 6-7 години никой не забелязваше неговите тежки нарушения. Общината остана без нито един имот. Става въпрос за продажбата на над 1100 имоти. Иванов няма престъпление, което да не е извършил", каза депутат от региона и добави: Това, което се говори за министрите ще изглежда като детска играчка в сравнение с извършените престъпления от Иванов.

Само преди няколко месеца Комисията за борба с корупцията в Народното събрание даде на прокуратурата срещу Георги Иванов и Райна Йовчева 14 сигнала за корупция. Те бяха за незаконно определяне на такса смет, продажби на силно занижени цени на общинския лагер в Равда, бивш пионерски лагер, който според сигнала е продаден на Митьо Очите и за продажба на бизнесцентъра в града. Подадените данни са още за общинския ТЕЦ, за който е имало наказателно дело, прекратено точно преди да се внесе обвинителния акт в съда, за продажбата на терен зад Математическата гимназия в града и на имот в парка Кенана, които веднага са били препродадени на много по-високи цени.

Докато тези терени се продават, кметът умишлено забавял приемането на градоустройствения план на Хасково. Два терена на Булгартабак – Хасково, който е в ликвидация, са били продадени от кмета и областната управителка, въпреки че не са общинска, а държавна собственост. В сигнала до прокуратурата се казваше, че проверката на водомерите в града се прави от фирма, собственост на съпруга на областната управителка, а ремонтът на сградата на общинската администрация и на хирургическия блок се прави от ЕТ „Стройтекс” – фирма на кмета Георги Иванов, която той прехвърля на жена си, когато бе избран на поста.